Google, Türkiye’de 1 Kasım 2020 tarihinden itibaren yayınlanan reklamlar için ek yüzde 5 ‘lik kesinti yapmaya başlayacağını duyurdu. Sadece Türkiye’de değil Birleşik Krallık ve Avusturya’da için de farklı yüzdelerde kesintiler yapılacak.

Şirket bu ülkelerde yayınlanan reklamlar için kesilen fatura ve ekstrelere yeni bir ek ücret ekleyecek. Şirket yaptığı bilgilendirmede Türkiye ve diğer bölgelerde bu ücretleri neden eklediğini de şu cümlelerle açıkladı:

“Yasal İşletim Maliyetleri, Türkiye’de yasal düzenlemelere uymanın getirdiği maliyet ve karmaşıklığın önemli ölçüde artması nedeniyle eklenmektedir. Avusturya ve Birleşik Krallık’ta DST ücreti, bu ülkelerdeki yeni dijital hizmet vergilerinden kaynaklanmaktadır
Bu yeni ücretler kullanıcıları ağırlıklı olarak Google Ads aracılığıyla satın alınan reklamlar tarafında etkileyecek.Eğer belirtilen ülkelerde reklam yayınlıyorsanız, bu reklamlar için sizden ücret alınacak.”

Ek ücretlerin tahsilatı nasıl yapılacak?

Bu konuyla ilgili ücretler, faturanızda veya ekstrenizde her ülke için ayrı bir satır öğesi olarak gösterilecek. Ayrıca kullanıcılar bu ücretleri Google Ads hesabının “İşlemler” bölümünde de görebilecek.

Manuel ödeme yöntemiyle ödeme yapıyorsanız bu ücretler, ödemenizin tamamı harcandıktan sonra alınacak. Örneğin, Türkiye’de yayınlanan reklamlar için 5 TL Yasal İşletim Maliyeti tahakkuk ederse ve 100 TL’lik yeni bir ödeme yaparsanız reklam göstermek için 95 TL krediniz oluyor. Bu nedenle kullanılabilir bakiyeniz de 95 TL olarak görünüyor.